Potrebujete odborne ostrihať či orezať vaše ovocné stromčeky? Neviete, ako spraviť predjarný, jarný či letný rez ovocných stromov?
Strihanie a rez ovocných stromov
Neviete si rady s ovocnými stromčekmi? Nie ste si istý či strihať málo alebo veľa? Či strihať v zime na jar alebo v lete? Aký zvoliť tvar koruny? A mnoho dalších otázok?
Ak ste v podobnej situácii, tak možno mám pre vás riešenie.
Venujem sa starostlivosti o ovocné stromy, teda opilovaniu, orezu stromov a strihaniu ovocných stromov. Toto sú základné spôsoby, ako stromčeky vychovávame, udržujeme v dobrej kondícii, zdravotnom stave, regulujeme rodivosť (množstvo plodov, dĺžku rodivosti) a omladzujeme.
Pokiaľ vás starostlivosť o ovocné stromy zaujíma, rád vysvetlím dôvody a spôsob strihania stromov v rôznych situuáciách a obdobiach.
S akýmikoľvek otázkami ma môžete kedykoľvek kontaktovať. Stromčeky vám môžem ostrihať a pokiaľ vás táto problematika zaujíma, rád vás rezu popri práci aj naučím a ušetrím desiatky hodín na internete.
Už viac nebudete musieť hľadať a zdieľať fotky na rôznych ovocinárskych stránkach a prosiť o rady.
Voľba podpníka ovocného stromu
Dovolím si povedať, že táto voľba je najdôležitejšia, keďže ovplyvňuje celý životný cyklus ovocného stromu. Spravidla sa budete rozhodovať medzi pomaly rastúcimi, stredne rastúcimi a rýchlorastúcimi podpníkmi. U väčšiny ovocných stromov vyberáme v prvom rade na základe tohoto kritéria, ak opomeniem odrodu.
O tom, ktorou cestou sa rozhodnete ísť, rozhoduje veľkosť priestoru na výsadbu, čiastočne tvar koruny a mnohokrát aj pôdne podmienky.
V ďalšom si treba uvedomiť, že typ podpníka rozhoduje aj o dĺžke života stromu a ako dlho mu potrvá, kým sa dostane do rodivosti. Ovocné stromy na pomalyrastúcich podpníkoch sa dostávajú do rodivosti skôr, ale na druhej strane ich život je kratší. Naopak rýchlorastúce podpníky ponúkajú stromom dlhší život, ale na úrodu budete musieť čakať o trochu dlhšie. Okrem iného narastú do omnoho väčších rozmerov. Ak ste limitovaný priestorom, tak budete musieť voliť podpník (strednerastúci alebo vhodný pre stĺpové odrody) ovocných stromov.
Zdá sa vám to zložité? Netreba sa báť. V dobrom záhradníctve alebo šľachtiteľskej stanici vám určite dobre poradia. Skôr ako tam však pôjdete, treba sa zamyslieť nad všetkými spomenutými kritériami.
Strihanie a rez ovocných stromov
Skôr ako prvý krát zastrihneme do ovocného stromu, musí vám byť jasné, aký tvar koruny chceme do budúcna dopestovať. Ak to nespravíme hneď na začiatku, v budúcnosti sa možete potýkať s problémami, ktoré sa už nemusia dať vyriešiť. Okrem iného sa pre rôzne ovocné stromy a odrody môžu v danej situáci hodiť rôzne typy koruny. Stromy môžete pestovať v tvaroch ako stĺpové, kotlové, guľovité, pyramidálne, rôzne špaliere, ťahať na drôt, vytvárať vejárové tvary alebo štíhle vretená. Všetko závisí od druhu ovocného stromu, priestoru na výsadbu a stanovišťa.
Život stromčeka však začína výchovným rezom, ktorý ukončujeme v priemere do 4.-teho roku života stromu. Počas tohoto obdobia definujeme tvar koruny, Snažíme sa obmedziť úrodu, aby sme podporili správny vývoj koruny a koreňového systému. Pokiaľ by sme plodnosť nelimitovali, hrozilo by, že nám stromčeky zakrpatejú (zababčia), v najhoršom prípade sa dostanú do striedavej rodivosti.
Udržiavacím rezom sa snažíme zabezpečiť správny pomer medzi rastom a rodivosťou. Teda sa snažíme vyhnúť striedavej rodivosti, príliš veľkej úrode, zabezpečiť dostatok nového dreva, ale aj zabrániť predčastnému zostarnutiu stromov. Tomuto rezu sa venujeme väčšinu času počas života stromu.
Zdravotným rezom riešime predovšetkým problémy, ktoré vznikajú počas životného cyklu stromov. Odstraňujeme rôzne defekty po napadnutí škodcami, chorobami, zlomené a uschnuté konáre a rôzne hrozby a riziká.
Zmladzovacie rezy používame spravidla pred koncom života stromčekov. Snažíme sa týmto spôsobom udržať ovocné stromy v dlhšej rodivosti, stimulovať k tvorbe nového rodivého obrastu a samozrejme zlepšiť kvalitu ovocia.
.
Predjarný (zimný), jarný a letný rez ovocných stromov
Dúfam, že som Vás týmto nadpisom neodradil. Žiaľ, realita je naozaj taká. Mnohí si myslíme, že stromy striháme len na jar. Opak je však pravdou.
Ja do záhrady chodím len z nožnicami v ruke a len čo spozorujem na strome konár, ktorý sa mi nehodí, tak ho vylanujem, odstrihnem, zaštipnem, alebo zastrihnem tak, aby sa vychýlil do správneho smeru. Jednak si takto šetrím čas pri jarnom reze a zároveň sa vyvarujem pestovaniu zbytočného dreva, radikálnym zásahom do stromu a tvorbe zbytočne veľkých rán.
Človek by si povedal, že na to nemá čas, ale ak raz za mesiac odstrihnete pár nežiaducich konárikov, tak nazbierate možno jedno vedierko, ale ak to necháte až na jar, tak z toho budú dva prívesné vozíky.
Predjarný resp. zimný rez ovocných stromov.
Realizujeme ho v zime teda cca do začiatku marca. Začiatok vegetačného obdobia je síce rôzny v závislosti od nadmorskej výšky a aktuálneho počasia v rôznych častiach Slvenska, ale vo všeobecnosti sa pohybuje od začiatku do polovice marca. Zmyslom tohoto rezu je dosiahnúť maximalnu rastovú a zmladzujúcu reakciu. Je to samozrejme za určitú cenu. Tou je riziko vstupu patogénov do otvorených rán stromov, nakoľko obranyschopnosť stromov je v tomto období minimálna z dôvodu slabého toku miazgy. Samozrejme eliminácia je možná zatieraním rán voskom alebo balzamom. Je typický hlavne pre jadroviny, pre kôstkoviny môže byť riskantný.
Jarný rez ovocných stromov.
Povedal by som, že hovoríme o kompromise a preto ho asi mnohí preferujú. Reakcia na rez je stále veľmi dobrá a pokiaľ sa posúvame do obdobia kvitnutia hlavne u kôstkovín, aj riziká vstupu patogénov sa znižujú. Pozitívny vplyv u kôstkovín má tento rez aj na úrodu, ktorá by bola inak ovplyvnená skorými jarnými mrazmi. U kôstkovín môžeme posunom času rezu ešte čo to zachrániť.
Letný rez ovocných stromov.
Hovorí sa, že cez leto režeme na úrodu. Áno, tento stresový faktor vskutku prebúdza u ovocných stromov pud sebazáchovy, keďže ich oberáme o životodarnú tekutinu spolu s drevom. Výsledkom je podnet na tvorbu potomstva, teda kvetov na ďalšiu sezónu. Pokiaľ vám stromčeky nerodia, je to jeden zo spôsobov, ako podporiť rodivosť. Plná vegetácia je však aj velmi dobrým obdobím na rez z pohľadu schopnosti ovocných stromov vysporiadať sa s patogénmi. Výhodou je aj to, že rany, ktoré stromčekom spôsobíme, sa budú hojiť lepšie a kratšiu dobu.
.
Ako som už v úvode spomenul, neváhajte sa na mňa obrátiť s akýmikoľvek otázkami. Stromčeky chodím strihať hlavne v okolí Nitry, ale nebránim sa ani vačším vzdialenostiam. Pokiaľ vás táto problematika zaujíma, počas strihania sa určite mnoho naučíte a na ďalšiu sezónu to zvládnete pravdepodobne aj sami.
Kontaktujte ma
Z dreva do záhrady
Lehota 747