Neviete si rady so strihaním a tvarovaním živého plota v záhrade? Prerástli vám kry a solitérne stromy cez hlavu? Tak ste na správnom mieste.

Strihanie, rez a tvarovanie živých plotov 

Dostal sa vám živí plot alebo okrasné dreviny mimo vašu kontrolu a neviete si snimi poradiť? 

Som tu a rád snimi pomôžem.
Určite budete milo prekvapený, čo sa dá ešte z vašeho živého plota alebo kríčka vykúzliť aj napriek tomu, že ste nad ním už zlomili palicu.

Živé ploty sú krásne a dekoratívne, ale mnohokrát dokážu skomplikovať majiteľovi život, hlavne ak sa na ne pozabudne. Ich kompaktnosť a zdravý rast vjeme dosiahnuť len pravidelným strihom a správnou výživou.

Venujem sa starostli o živé ploty, ich úprave, strihaniu a rezu.


Strihanie živých plotov
Strihanie živých plotov

Ako sa o živé ploty postarať

Starostlivosť začína už v rannom veku mnohokrát aj rok po výsadbe, Túto skutočnosť si však málokto uvedomuje. 

Živé ploty sa strihajú spravidla dva krát do roka. Prvý rez živých plotov by sa mal vykonávať v mesiaci máj až do začiatku júna. V tomto období sa strihajú prvé prírastky, ktoré dorastajú od jari. Tento rez by sa mal stihnúť do prvých horúčav, aby rastliny neboli príliž stresované a nedochádzalo prílišnému odparu vody. Ďalším vhodným obdobím na ostrihanie živého plota je skorá jeseň. Začiatkom septembra po skončení letných horúčav striháme, ale aj tvarujeme živé ploty opätovne. Snažíme sa tento jesenný rez vykonať čím skôr, aby sa na rastlinách stihli zaceliť rezné rany do prvých mrazov. Ak živý plot režeme pravidelne, odvďačí sa vám kompaktným tvarom a a zdravím rastom.

Ak sa živému plotu začnete venovať už v mladom veku, jednoduchšie sa vyvarujete  chybám pri reze, a omnoho jednoduchšie dosiahnete požadovaný tvar. Najčastejšou chybou býva príliž hlboký rez hlavne u živých plotov z tují a ciprusov. Pokiaľ ich budeme strihať až do starého dreva, len veľmi ťažko sa spamätávajú ak vôbec. Živý plot sa tvaruje spravidla do kónického tvaru. Dôvodom je dopad slniečka aj do spodných partií. Ak sa toto pravidlo nedodržiava rastlinky sa budú na spodku vyholovať a rednúť. Obdobne to platí aj vo vnútorných častiach žívých plotov. Nezáleží na tom, či je plot s buxusu, ciprusov, bršlenu, vavrínovca, či je opadavý alebo nie, či kvitnúci alebo nekvitnúci. Jednoduch platí, kde nieje slnko nieje život. Takže pokiaľ živé ploty z vnútra vysichajú, netreba panikáriť, je to bežná vlastnosť rastlín. Z hlbokým rezom sa urči vysporiadajú jednoduchšie živé ploty s listnatých rastlín ako červienka (photinia), ibištek ktoré rastú ako kríky.  

U rýchlorastúcich živých plotov, ktoré majú prírastky aj vyše 1m za rok (napr. vtáči zob alebo brest) môžeme strihať aj častejšie.

Napríkla: živý plot z hlohyne šarlátovej, ktorý mám doma strihám aj štyri krát za sezónu. Naopak tuje či solitérne ale aj v živom plote dva krát do roka.

Niečo málo z mojej práce 

Ceny za strihanie sú variabilné v závislosti na výške, dĺžke a stavu živého plota. (predovšetkým ako bolo o živý plot starané v minulosti).

Kontaktujte ma

Zdreva do záhrady

Lehota 747

0905607793

jan.ondrusek11@gmail.com