Neviete sa rozhodnúť akú formu vyvýšených záhonov zvoliť? Či ísť do dreva, kovu, betónu alebo plastu? Neviete ako na to? INŠPIRUJTE SA.

Vyvýšené záhony z dreva  - vyrobím na mieru

Spoje vyvýšeného záhona
Spoje vyvýšeného záhona

Vašej fantázii sa pri drevených vyvýšených záhonoch medze nekladú

Vyrábam ich z hranolov 5x10cm a ošetrujem Boxemitom proti pliesňam, drevokazným hubám a drevným škodcom.
Náter je robený Belinkou, jednou z najkvalitnejších lazúr na slovenskom trhu. Samozrejmosťou je nopová fólia ako izolačná vrstva.
Pri správnom osadení a starostlivosti, ktorú sa dozviete len u šéfkuchára :), vydržia veľa veľa rokov.

Osadenie vyvýšených záhonov
Osadenie vyvýšených záhonov

V dnešných malých záhradách si nachádzajú vyvýšené záhony stále väčšie uplatnenie. Sú elegantné z pohľadu záhradnej architektúry, efektívne využívajú obrábaný priestor (jednoducho sa staráte len o pôdu, kde máte vysadenú úrodu), pohodlne sa zavlažujú, hlavne ak si do nich privediete kvapôčkovú závlahu, ale predovšetkým šetria vaše kríže.

Práve z týchto dôvodov sa k nim uchyľuje ako staršia, tak aj mladšia generácia. Jedni z priestorových, iní z architektonických, zdravotných dôvodov, dokonca aj napriek tomu, že to nie je zrovna lacná záležitosť.

Aké sú pozitíva či negatíva vyvýšených záhonou ? 

Negatívom je určite cena, v dnešnej dobe sa cena dreveného záhona o rozmere 1x2x0,5m dokáže vyšplhať aj na viac ako 200 Eur. Pokiaľ sa jedná o drevené záhony, tak diskutabilná je aj ich životnosť, ktorá závisí od druhu dreva, technológie výroby, ale aj od starostlivosti o ne. Samozrejme záhon viete vyrobiť aj z paliet, betonových tvárnic. gabioónov, kameňa, svahových tvárnic, dokonca sa predávajú aj plastové vyvýšené záhony. Nachádzajú si svoje uplatnenie nielen na záhradách, ale aj na balkónoch či terasách. Pozitívami sú určite estetičnosť, šetrenie priestoru (veľmi dobre sa hodia do malých záhrad), šetrenie vody, šetrenie hnojív, postrekov (lahšie plodiny ochránite proti škodcom), ale hlavne šetria chrbát, čo oceníte už po 40-tke.

Výsadba vo vyvýšených záhonoch
Výsadba vo vyvýšených záhonoch

Veľkou chybou pri osadení drevenného vyvýšeného záhona je kontakt so zemou. Extrémne to skracuje jeho životnosť. Záhony pokládame na kamene, tehly, starú dlažbu, v najhoršom prípade do štrkového lôžka. Ďalšou dôležitou vecou je nopová fólia, aby sme zabránili kontaktu s hlinou. Pokiaľ si do budúcna chcete uľahčiť ich polievanie, odporúčam predprípravu na kvapôčkovú závlahu.

Aký je správny postup naplnenia, teda vrstvenia vyvýšeného záhona?

Ja odporúčam ako prvú drenážnu vrstvu cca 10cm z kameňa (ktorá zabezpečí priedušnosť a odvod prebytočnej vody). Ak chcete túto vlastnosť ešte umocniť, môžete do tejto vrstvy vložiť drenážnu hadicu po celej dĺžke dna záhona, s vývodom až na povrch oboch strán, napríklad do rohov záhona. Následne sa položí geotextília zabraňujúca kontaktu drenážnej vrstvy s hlinou. Potom sa môžete zbaviť konárikov zo stromov, sena, slamy, pokosenej trávy a nakoniec vytvoríme vrstvu výsadbovú z kvalitnej hliny. Hĺbka musí byť dostatočná aj pre potreby rýľovania do budúcna.

Zopár príkladov mojej práce ako na vyvýšené záhony z dreva.

Ceny drevených vyvýšených záhonov sú variabilné v závislosti na veľkosti vašich predstáv a záhona. Pre podrobnejšie informácie ma môžete kontaktovať.

Kontaktujte ma

Z dreva do záhrady

Lehota 747

0905607793

jan.ondrusek11@gmail.com